טיפול תחת גז צחוק וטשטוש

טיפול שיניים לילדים – טיפול תחת גז צחוק וטשטוש

חרדה דנטאלית נפוצה מאוד בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, מחקרים מצאו כי לכ75% מהאוכלוסיה יש רתיעה מטיפול שיניים ולכ20% מהילדים יש חרדה דנטלית חמורה.

קיימים כלים רבים להתמודדות עם חרדה זו , החל מכלים התנהגותיים בשילוב כלים פרמקולוגיים [סדציה \טשטוש] ועד לביצוע טיפול תחת הרדמה כללית.

במאמר זה נסקור את השיטות והחומרים הנפוצים בתחום.לרוב ניתן לפתור באמצעות טיפול שיניים תחת סדציה (טשטוש). חומר הסדציה הוא חומר מטשטש המשכך כאבים ויוצר אצל הילד מצב של נמנום קל המאפשר לרופא השיניים לבצע את טיפול השיניים ללא הפרעה.  יש לצין שכרגע המרפאה שלנו לא עושה טיפול בסדציה.

:

  1. גז צחוק (Nitrous oxide). – נפוץ מאוד בטיפול שיניים לילדים ולמבוגרים הסובלים מחרדה. נשאף דרך מסיכה המונחת על אפו של המטופל ומשרה הרגשה של נעימות ורגיעה, משמש למקרים של חרדה קלה.

  2. סדציה הכרתית [ טשטוש] –  מיועד למקרים של קושי גדול בשיתוף פעולה אם בשל גיל צעיר, רקע רפואי מורכב, או חרדה דנטלית. השילוב של תרופת טישטוש הניתנת דרך הפה בשילוב עם גז צחוק וכלים התנהגותיים משרה רגיעה ומאפשרת מתן טיפול נעים ורגוע.

לצורת טיפול זאת יתרונות רבים :

  • רמת הסיכון כאשר הילד ער ונושם בכוחות עצמו הינה פחותה משמעותית יחסית להרדמה כללית.
  • הטשטוש מאפשר לרוב לבצע מספר גדול יותר של פרוצדורות בכל מפגש, ובכך לצמצם את מספר הפגישות למינימום.
  • הטשטוש מאפשר לילד לקבל כלים להתמודד עם טיפול שיניים, ואל פי רוב ניתן לראות שיפור ברמת שיתוף הפעולה של הילד.
  • לרוב הילד לא יזכור את המלך הטיפול, ואל כן הזכרון הנשאר מהטיפול הוא של הצלחה בעמידה במשימה.
  • פרוצידורה זאת מבוצעת על ידי מומחים לרפואת שיניים לילדים בלבד אך איננה דורשת נוכחות מרדים, ואל כן ניתנת לביצוע במרפאה פרטית.

לאחר סיום הטיפול ישאר המטופל להשגחה קצרה כדי לוודא חזרה לתפקוד מספק, וישוחרר לביתו תחת השגחת הוריו.

  1. הרדמה כללית -פרוצידורה זאת דורשת נוכחות רופא מרדים וציוד מיוחד ועל כן מבוצעת לרוב במסגרת של בתי חולים. במהלך הטיפול המטופל מורדם ומונשם ומבוצעים כל טיפולי השיניים הנדרשים [ להוציא מקרים בהם יש צורך בביצוע עבודות מעבדה דוגמת שומר מקום וכו'].

לאחר סיום הטיפול המטופל עובר לחדר התאוששות עד לשחרורו.

 

במרפאתנו אנחנו מבצעים טיפולים תחת גז צחוק וסדציה הכרתית.

 

לאחר בדיקת המטופל באופן יסודי, הערכת גילו והרקע הרפואי שלו, רמת החרדה שהוא מציג והיקף הטיפולים שהוא זקוק להם אנו מגבשים את תוכנית הטיפול המתאימה לו ביותר.

אחרונים בבלוג

טיפול תחת גז צחוק וטשטוש

טיפול שיניים לילדים – טיפול תחת גז צחוק וטשטוש חרדה דנטאלית נפוצה מאוד בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, מחקרים מצאו כי לכ75% מהאוכלוסיה יש רתיעה מטיפול

המשך »

מתי כדאי לבקר במרפאה?

עששת, "חורים בשיניים" , הינה המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בילדות, נפוצה יותר מפי ארבעה מאסטמה, מחקרים מצאו כי ליותר מ -50% מהילדים עדיין יש עששת

המשך »