מציצת אצבע
עזרו לילדכם להפסיק את ההרגל

מציצת אצבע היא הרגל שכיח בקרב ילדים, 

אולם בשלב מסויים 

נראה שהגיע הזמן להפסיק אותו.

מדוע  ילדים מוצצים אצבע?

לתינוקות יש רפלקס מציצה טבעי, עוד מהיותם עוברים, מה שעשוי לגרום להם להכניס את האגודלים או האצבעות לפה. כיוון שמציצת אצבע גורמת לתינוקות להרגיש בטוחים, תינוקות מסוימים עשויים בסופו של דבר לפתח הרגל של מציצת אצבע כאשר הם זקוקים להרגעה או לפני שינה.

כמה זמן נמשך ההרגל בדרך כלל?

מרבית ההורים שחוששים ממציצת אצבע מודאגים מגרימת נזק בטווח הארוך לשיניים, לפה או ללסת של ילדם, ובצורך בטיפול אורתודונטי בהמשך.

איגוד השיניים האמריקני (ADA) טוען, שרוב הילדים יפסיקו למצוץ אצבע בכוחות עצמם בין גיל שנתיים לגיל ארבע. בכל מקרה לא מומלץ לנקוט צעדים אגרסיביים על מנת להפסיק את הרגל המציצה, כיוון שזה עלול להשיג את התוצאה ההפוכה.

מתי עלי להתערב?

לפי איגוד השיניים האמריקני (ADA) ילדים שמוצצים אצבע מעל גיל 6 לערך (הגיל בו השיניים הקבועות בוקעות) אכן יכולים לשבש את התפתחות הפה. בשלב זה, מציצת אצבע עשויה להשפיע על החיך או על אופן הבקיעה של השיניים. הסיכון לבעיות בשיניים קשור לתדירות המציצה, משך הזמן והעוצמה בה הילד מוצץ את האצבע.

 ועל כן מומלץ להיגמל מההרגל לפני בקיעת השיניים הקבועות.

כיצד ההורה יכול לסייע להפסקת ההרגל?

קיימת סבירות גבוהה יותר להצלחת התהליך כאשר הילד עצמו גם מעוניין להפסיק עם ההרגל ולכן נרתם ומשתף פעולה. על כן, מומלץ  לשוחח ישירות עם הילד על הנושא.

בנוסף, השתמשו בחיזוק חיובי. שבחו את ילדכם או העניקו תגמולים קטנים. שימו לב אם ילדכם מוצץ את אצבעו בתגובה למתח או חרדה וספקו נחמה בדרכים אחרות.

האם רופא השיניים יכול לעזור?

במרפאת שנהב יש לנו נסיון רב בהתמודדות עם מציצת אצבע, החל מהסבר וטיפול התנהגותי ועד לשימוש במגוון אביזרים טיפוליים המסייעים מאוד בגמילה מההרגל, עד היום זכינו להצלחות מרובות וכפועל יוצא לחיזוק הבטחון העצמי של הילד.